KC26A30.001NPF
Mfr.Part #
KC26A30.001NPF
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Product Category :
Termination :
PC Pin
Depth Behind Panel :
14.20mm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Voltage - Rated AC :
125V
Mount :
Panel, Through Hole
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Actuator Length :
30.00mm
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Current Rating :
350mA
Termination Style :
PC Pin
Contact Style :
Non-Shorting
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia