KC26A30.001NLS
Mfr.Part #
KC26A30.001NLS
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Stock
453
In Stock :
453
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator Length :
30.00mm
Current Rating :
5A
Orientation :
Vertical
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Depth Behind Panel :
18.50mm
Termination Style :
Solder Lug
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
8.770gfm
Lead Free :
Lead Free
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Angle of Throw :
30°
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
350mA AC