KC26A30.001SPS
Mfr.Part #
KC26A30.001SPS
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Product Category :
Contact Style :
Shorting
Current Rating :
350mA
Voltage - Rated AC :
125V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Panel, Through Hole
Contact Timing :
Shorting (MBB)
8.770gfm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish :
Silver
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Index Stops :
FIXED
Termination :
PC Pin
Termination Style :
PC Pin
Depth Behind Panel :
14.20mm
Actuator Length :
30.00mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia