KC26A9.501NPF
Mfr.Part #
KC26A9.501NPF
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Stock
610
In Stock :
610
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pin
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Contact Style :
Non-Shorting
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Actuator Length :
9.50mm
Current Rating :
350mA
Termination Style :
PC Pin
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Voltage - Rated AC :
125V
Mount :
Panel, Through Hole
Depth Behind Panel :
14.20mm