KC26A10.002NLS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KC26A10.002NLS
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Current Rating :
350mA
Voltage - Rated AC :
125V
Number of Poles per Deck :
2
Termination Style :
Solder Lug
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
6
Contact Finish :
Silver
Mount :
Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
KC
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Index Angle :
30 °
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Style :
Non-Shorting
Operating Force :
8.770gfm
Actuator Length :
10.00mm
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Number of Decks :
1
Circuit per Deck :
DP6T
Termination :
Lug
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Depth Behind Panel :
18.50mm
Index Stops :
FIXED
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 10.20mm Dia