KC26A38.001NPF
Mfr.Part #
KC26A38.001NPF
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Product Category :
Operating Temperature (Max) :
85°C
Current Rating :
350mA
2
Termination :
PC Pin
Mount :
Panel, Through Hole
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Glass Filled Nylon
Index Stops :
FIXED
Insulation Material :
Glass Filled Nylon
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Termination Style :
PC Pin
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Non-Shorting
Depth Behind Panel :
14.20mm
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Voltage - Rated AC :
125V
Actuator Length :
38.00mm