KC26B10.001NPS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KC26B10.001NPS
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Actuator Type :
Round (6mm Dia)
Number of Positions :
6
Operating Force :
8.770gfm
Number of Poles per Deck :
2
Depth Behind Panel :
14.20mm
Contact Finish :
Silver
Termination Style :
PC Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Index Stops :
FIXED
Termination :
PC Pin
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Actuator Length :
10.00mm
Series :
KC
Circuit per Deck :
DP6T
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Contact Style :
Non-Shorting
Mount :
Panel, Through Hole
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Index Angle :
30 °
Number of Decks :
1
Voltage - Rated AC :
125V
Current Rating :
350mA