KC26A9.501SPS
Mfr.Part #
KC26A9.501SPS
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Finish :
Silver
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Voltage - Rated AC :
125V
Termination Style :
PC Pin
Actuator Length :
9.50mm
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Mount :
Panel, Through Hole
Current Rating :
350mA
Depth Behind Panel :
14.20mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Current Rating (Amps) :
350mA AC