KC26A9.501SPF
Mfr.Part #
KC26A9.501SPF
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Termination Style :
PC Pin
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length :
9.50mm
Termination :
PC Pin
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Voltage - Rated AC :
125V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Contact Finish :
Gold
Mount :
Panel, Through Hole
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
KC
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Contact Material :
COPPER ALLOY
6
Contact Style :
Shorting
Current Rating :
350mA
Depth Behind Panel :
14.20mm