KC26A9.501NPS
Mfr.Part #
KC26A9.501NPS
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Contact Finish :
Silver
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Style :
Non-Shorting
Termination Style :
PC Pin
Current Rating :
350mA
Mount :
Panel, Through Hole
Depth Behind Panel :
14.20mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Actuator Length :
9.50mm