KC24B30.001SLS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KC24B30.001SLS
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
Stock
185
In Stock :
185
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Termination Style :
Solder Lug
Depth Behind Panel :
18.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Panel
Housing Material :
Glass Filled Nylon
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Current Rating :
350mA
Number of Positions :
4
Voltage - Rated AC :
125V
Insulation Material :
Glass Filled Nylon
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish :
Silver
Series :
KC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Operating Temperature (Max) :
85°C
Operating Force :
8.770gfm
Actuator Length :
30.00mm
Termination :
Lug
Number of Poles per Deck :
2
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator Type :
Round (6mm Dia)