KC24A10.001SLS
Mfr.Part #
KC24A10.001SLS
Description
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
Termination :
Lug
Number of Decks :
1
Termination Style :
Solder Lug
Current Rating :
350mA
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Actuator Length :
10.00mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
Insulation Material :
Glass Filled Nylon
Operating Force :
8.770gfm
Mount :
Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Contact Style :
Shorting
Depth Behind Panel :
18.50mm
4
Switch Type :
ROTARY SWITCH
PCB Hole Count :
12
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Glass Filled Nylon
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Series :
KC
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Voltage - Rated AC :
125V