KC24A9.501NPS
Mfr.Part #
KC24A9.501NPS
Description
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Contact Style :
Non-Shorting
Current Rating :
350mA
Operating Force :
8.770gfm
Termination :
PC Pin
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Voltage - Rated AC :
125V
Actuator Length :
9.50mm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Depth Behind Panel :
14.20mm
Mount :
Panel, Through Hole
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia