KC24A9.501NLS
Mfr.Part #
KC24A9.501NLS
Description
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length :
9.50mm
Current Rating :
350mA
Index Stops :
FIXED
Termination Style :
Solder Lug
Contact Finish :
Silver
Housing Material :
Glass Filled Nylon
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Depth Behind Panel :
18.50mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Lug
Contact Style :
Non-Shorting
Mount :
Panel
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Insulation Material :
Glass Filled Nylon
Operating Force :
8.770gfm
Voltage - Rated AC :
125V