KC24A30.001SLS
Mfr.Part #
KC24A30.001SLS
Description
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
Mount :
Panel
Depth Behind Panel :
18.50mm
Termination :
Lug
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Actuator Length :
30.00mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Insulation Material :
Glass Filled Nylon
Voltage - Rated AC :
125V
Mounting Type :
Panel Mount
Circuit per Deck :
DP4T
Termination Style :
Solder Lug
Switch Type :
ROTARY SWITCH
COPPER ALLOY
Operating Temperature (Max) :
85°C
Contact Style :
Shorting
Current Rating :
350mA
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia