KC24A30.001NPS
Mfr.Part #
KC24A30.001NPS
Description
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
Actuator Length :
30.00mm
1 (Unlimited)
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Insulation Material :
Glass Filled Nylon
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Termination :
PC Pin
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Termination Style :
PC Pin
Mount :
Panel, Through Hole
Operating Temperature (Max) :
85°C
Depth Behind Panel :
14.20mm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Style :
Non-Shorting
Voltage - Rated AC :
125V
Switch Type :
ROTARY SWITCH
10 Weeks
Operating Force :
8.770gfm
Housing Material :
Glass Filled Nylon
Current Rating :
350mA
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia