KC24A9.501SLS
Mfr.Part #
KC24A9.501SLS
Description
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
Product Category :
Termination Style :
Solder Lug
Depth Behind Panel :
18.50mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Current Rating :
350mA
Mount :
Panel
Actuator Length :
9.50mm
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Contact Style :
Shorting
Termination :
Lug
Operating Force :
8.770gfm
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia