KC24A13.001SLS
Mfr.Part #
KC24A13.001SLS
Description
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
Current Rating :
350mA
Contact Timing :
Shorting (MBB)
FIXED
Operating Force :
8.770gfm
Depth Behind Panel :
18.50mm
Mount :
Panel
Contact Style :
Shorting
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Termination :
Lug
Actuator Length :
13.00mm
Voltage - Rated AC :
125V
Mounting Type :
Panel Mount
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)