KC24A10.001NLS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KC24A10.001NLS
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Decks :
1
Operating Force :
8.770gfm
Actuator Length :
10.00mm
Series :
KC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
4
Circuit per Deck :
DP4T
Number of Poles per Deck :
2
Index Stops :
FIXED
Termination :
Lug
Mount :
Panel
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Contact Finish :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Contact Style :
Non-Shorting
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Depth Behind Panel :
18.50mm
Index Angle :
30 °
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
350mA
Voltage - Rated AC :
125V
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)