IXFR80N50P
Mfr.Part #
IXFR80N50P
Package / Case
ISOPLUS247™
Description
MOSFET N-CH 500V 45A ISOPLUS247
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
45 A
Element Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Radiation Hardening :
No
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Isolated
Channel Mode :
Enhancement
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 8mA
JESD-609 Code :
e1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
45A Tc
Power Dissipation (Max) :
360W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
72m Ω @ 40A, 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
200A
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Threshold Voltage :
5V
Mounting Style :
Through Hole
Series :
HiPerFET™, PolarHT™
Product Type :
MOSFET
Drain-source On Resistance-Max :
0.072 Ω
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
Resistance :
72mOhm
Transistor Type :
1 N-Channel
Continuous Drain Current (ID) :
45A
Package Shape :
RECTANGULAR
Current Rating :
80A
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Terminal Position :
Single
Vgs (Max) :
±30V
Configuration :
Lead Free :
Lead Free
Length :
16.13 mm
Supplier Device Package :
ISOPLUS247™
DS Breakdown Voltage-Min :
500 V
- 55 C
Isolation Voltage :
2.5kV
Power Dissipation :
360W
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
197nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, UL RECOGNIZED
Brand :
IXYS
Rise Time :
27ns
Product Category :
MOSFET
Fall Time (Typ) :
16 ns
FET Type :
Height :
21.34 mm
Width :
5.21 mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
500V
Base Product Number :
IXFR80
Number of Pins :
247
FET Feature :
Pin Count :
3
Package :
Tube
Power Dissipation-Max (Abs) :
360 W
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3500 mJ
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Dissipation-Max :
360W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
12700pF @ 25V
Number of Terminations :
3
Product Status :
Active
Number of Terminals :
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Turn-Off Delay Time :
70 ns
Datasheets
IXFR80N50P
Littelfuse IXFR80N50P
N-Channel Tube 72m Ω @ 40A, 10V ±30V 12700pF @ 25V 197nC @ 10V 500V ISOPLUS247™
IXFR80N50P Description
IXFR80N50P is a single bipolar transistor from the manufacturer Diodes Incorporated with the voltage of 500V. The operating temperature of IXFR80N50P is -55°C~150°C TJ and its maximum power dissipation is 2.1W. IXFR80N50P has 4 pins and it is available in Tape & Reel (TR) packaging method.
IXFR80N50P Features
Low drain to tab capacitance(<30pF)