IXFR140N20P
Mfr.Part #
IXFR140N20P
Package / Case
ISOPLUS247™
Description
MOSFET N-CH 200V 90A ISOPLUS247
Vgs (Max) :
±20V
Base Product Number :
IXFR140
Width :
5.21 mm
Number of Pins :
247
Package :
Box
Product Type :
MOSFET
Factory Lead Time :
30 Weeks
Element Configuration :
Single
Product Status :
Active
Fall Time (Typ) :
90 ns
Drain-source On Resistance-Max :
0.022 Ω
Subcategory :
MOSFETs
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Mounting Style :
Through Hole
Length :
16.13 mm
Avalanche Energy Rating (Eas) :
4000 mJ
Turn-Off Delay Time :
150 ns
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Mounting Type :
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, UL RECOGNIZED
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
240nC @ 10V
Product Category :
MOSFET
Channel Mode :
Enhancement
Qualification :
Resistance :
22mOhm
Terminal Position :
Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7500pF @ 25V
Isolation Voltage :
2.5kV
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 4mA
Continuous Drain Current (ID) :
90A
Package / Case :
ISOPLUS247™
Channel Type :
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
90A Tc
Power Dissipation :
300W
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
22m Ω @ 45A, 10V
FET Type :
JESD-609 Code :
e1
Lead Free :
Lead Free
Type :
PolarHT HiPerFET Power MOSFET
Number of Channels :
1 Channel
MSL :
Pin Count :
3
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
Series :
PolarHT™ HiPerFET™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Power Dissipation-Max :
300W Tc
DS Breakdown Voltage-Min :
200 V
Number of Terminations :
3
Radiation Hardening :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Continuous Drain Current Id :
90A
Transistor Type :
1 N-Channel
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
280A
Height :
21.34 mm
Threshold Voltage :
5V
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V