IRF60R217
Mfr.Part #
IRF60R217
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
MOSFET N-CH 60V 58A DPAK
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2170pF @ 25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
FET Type :
N-Channel
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9.9m Ω @ 35A, 10V
Transistor Application :
SWITCHING
Package / Case :
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.7V @ 50μA
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
StrongIRFET™
Terminal Position :
Single
Case Connection :
DRAIN
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
66nC @ 10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
124 mJ
DS Breakdown Voltage-Min :
60V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
217A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Transistor Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Drain-source On Resistance-Max :
0.0099Ohm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
58A Tc
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Dissipation-Max :
83W Tc
Lead Free :
Lead Free
Continuous Drain Current (ID) :
58A
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
IRF60R217
Infineon Technologies IRF60R217
N-Channel Tape & Reel (TR) 9.9m Ω @ 35A, 10V ±20V 2170pF @ 25V 66nC @ 10V 60V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
IRF60R217 Description
IRF60R217 is a 60v N Channel Power MOSFET. The Infineon IRF60R217 is designed for a Brushed Motor drive, BLDC Motor drive, Battery powered circuits, and many other applications. The Operating and Storage Temperature Range is between -55 and 175℃. And the MOSFET IRF60R217 is in the TO-252-3 package with 83W power dissipation.