EP3WS680RJ
Mfr.Part #
EP3WS680RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 680 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Subcategory :
Resistors
Lead Diameter :
0.7 mm
Product Status :
Active
Resistance :
187 Ω
Width :
2.39 mm
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Termination Style :
Axial
Length :
6.35 mm
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
TE Connectivity
Technology :
Wirewound
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Series :
EP, Neohm
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power (Watts) :
3W
Number of Terminations :
2
RoHS :
Non-Compliant
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Packaging :
Bulk
Type :
Wirewound Anti Surge Resistor
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Size / Dimension :
0.256 Dia x 0.689 L (6.50mm x 17.50mm)
Voltage Rating :
500 V
Tolerance :
0.1 %
Base Product Number :
EP3W
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Wirewound Resistors
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
125 mW
Power Rating :
125 mW
Composition :
Metal Film
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
EP3WS680RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP3WS680RJ
187 Ω, 3W, Metal Film,