EP3WS330RJ
Mfr.Part #
EP3WS330RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Description
RES 330 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Product Width :
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Series :
Composition :
Wirewound
Technology :
Wire Wound
Package / Case :
Axial
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Power (Watts) :
3W
Resistance :
330 Ohms
Supplier Device Package :
Resistor Type :
Anti-Surge
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
3W
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Size / Dimension :
0.256 Dia x 0.689 L (6.50mm x 17.50mm)
Qualification :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
Base Product Number :
EP3W
Voltage Rating :
500V
Package :
Retail Package
Product Status :
Active
Resistance Tolerance :
± 5%
Product Length :
16mm
Datasheets
EP3WS330RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP3WS330RJ
Anti-Surge, 330 Ohms, 3W, Wirewound,