DFLT8V5A-7
Mfr.Part #
DFLT8V5A-7
Description
TVS DIODE 8.5V 14.4V POWERDI 123
Product Category :
Test Current :
1mA
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Number of Unidirectional Channels :
1
Leakage Current :
10μA
Type :
Zener
Number of Elements :
1
Number of Pins :
123
Pin Count :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Termination :
SMD/SMT
Reverse Breakdown Voltage :
9.44V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Flat
Max Power Dissipation :
1.125kW
Diode Element Material :
SILICON
Base Part Number :
DFLT8V5A
Length :
2.8mm
Pbfree Code :
No
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Clamping Voltage :
14.4V
Working Voltage :
8.5V
Width :
1.78mm
Unidirectional Channels :
Forward Voltage-Max :
3.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Case Connection :
CATHODE
Published :
Power Line Protection :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
225W
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Power :
1.125kW
Peak Pulse Current :
15.6A
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Direction :
Unidirectional
Max Surge Current :
15.6A
Breakdown Voltage :
9.44V
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
225W