DFLT18AQ-7
Mfr.Part #
DFLT18AQ-7
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC PWRDI 123
Product Category :
Case Connection :
CATHODE
Terminal Form :
Flat
Applications :
Automotive
Package / Case :
POWERDI®123
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
Unidirectional
Published :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Configuration :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.71A
Terminal Position :
Dual
Unidirectional Channels :
2
Power - Peak Pulse :
225W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.2V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Power Dissipation-Max :
1W
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
yes
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ