DFLT36AQ-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DFLT36AQ-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
PowerDI123-2
Datasheet
Download
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR PDI
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Power - Peak Pulse :
225W
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Applications :
Automotive
Qualification :
AEC-Q101
Brand :
Clamping Voltage :
58.1 V
Packaging :
Cut Tape
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V
Polarity :
Unidirectional
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Mounting Type :
Surface Mount
Unidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
PowerDI™ 123
Breakdown Voltage :
40 V
Product Type :
TVS Diodes
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
PowerDI123-2
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Number of Channels :
1 Channel
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Capacitance @ Frequency :
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Vf - Forward Voltage :
3.5 V
Working Voltage :
36 V