DFLT16AQ-7
Mfr.Part #
DFLT16AQ-7
Package / Case
POWERDI?123
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR PDI
Product Category :
Product Type :
TVS Diodes
Power Line Protection :
No
Brand :
Unidirectional Channels :
1
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.65A
Product Status :
Active
Package / Case :
POWERDI?123
Packaging :
MouseReel
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
Reverse Standoff Voltage :
16V
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Qualification :
AEC-Q101
Type :
Zener
Peak Pulse Power Dissipation :
225W
Series :
Automotive, AEC-Q101
Applications :
Automotive
Power - Peak Pulse :
225W
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V