DFLT48A-7
Mfr.Part #
DFLT48A-7
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC PWRDI 123
Product Category :
Direction :
Unidirectional
Package / Case :
POWERDI®123
Diode Element Material :
SILICON
Test Current :
1mA
Leakage Current :
1μA
Base Part Number :
DFLT48A
JESD-609 Code :
e3
Reverse Standoff Voltage :
48V
Power - Peak Pulse :
225W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Pin Count :
2
Number of Pins :
123
Case Connection :
CATHODE
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
1.125kW
Factory Lead Time :
19 Weeks
Reverse Breakdown Voltage :
53.3V
Element Configuration :
Single
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
225W
Terminal Position :
Dual
Clamping Voltage :
77.4V
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mount :
Surface Mount
Max Surge Current :
2.91A
Pbfree Code :
No
Length :
2.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
Breakdown Voltage :
53.3V
Terminal Form :
Flat
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
Published :
Unidirectional Channels :
1
Forward Voltage-Max :
3.5V
Peak Pulse Current :
2.91A
Max Power Dissipation :
1.125kW
Number of Unidirectional Channels :
1
Working Voltage :
48V
Width :
1.78mm