CFB.M26.GLA.C72RZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFB.M26.GLA.C72RZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 26P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
26
Shell Size - Insert :
M26
Color :
Gray, Red
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Series :
2P
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Cable Opening :
0.209 ~ 0.283 (5.30mm ~ 7.20mm)
Orientation :
B
Current Rating :
2A
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Datasheets
CFB.M26.GLA.C72RZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 26 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
CFB.M26.GLA.C72RZ Overview
CFB.M26.GLA.C72RZ Features
2P series
CFB.M26.GLA.C72RZ Applications
There are a lot of LEMO
CFB.M26.GLA.C72RZ Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER