CFB.M16.GYC.C92JZ
Mfr.Part #
CFB.M16.GYC.C92JZ
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Shell Size - Insert :
M16
Color :
Gray, Yellow
Number of Positions :
16
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Cable Opening :
0.287 ~ 0.362 (7.30mm ~ 9.20mm)
Current Rating :
6A
Datasheets
CFB.M16.GYC.C92JZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
CFB.M16.GYC.C92JZ Overview
CFB.M16.GYC.C92JZ Features
2P series
CFB.M16.GYC.C92JZ Applications
There are a lot of LEMO
CFB.M16.GYC.C92JZ Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER