CFB.M16.GLA.C52GZ
Mfr.Part #
CFB.M16.GLA.C52GZ
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Cable Opening :
0.126 ~ 0.205 (3.20mm ~ 5.20mm)
Color :
Gray
Number of Positions :
16
Current Rating :
6A
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Shell Size - Insert :
M16
Datasheets
CFB.M16.GLA.C52GZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
CFB.M16.GLA.C52GZ Overview
CFB.M16.GLA.C52GZ Features
2P series
CFB.M16.GLA.C52GZ Applications
There are a lot of LEMO
CFB.M16.GLA.C52GZ Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER