CFB.M06.GLA.C72AZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFB.M06.GLA.C72AZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.209 ~ 0.283 (5.30mm ~ 7.20mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
2P
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
M06
Color :
Blue, Gray
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Positions :
6
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Pbfree Code :
yes
Orientation :
B
Termination :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
12A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Unshielded
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Datasheets
CFB.M06.GLA.C72AZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
CFB.M06.GLA.C72AZ Overview
CFB.M06.GLA.C72AZ Features
2P series
CFB.M06.GLA.C72AZ Applications
There are a lot of LEMO
CFB.M06.GLA.C72AZ Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER