CFB.M16.GLA.C72GZ
Mfr.Part #
CFB.M16.GLA.C72GZ
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Current Rating :
6A
Cable Opening :
0.209 ~ 0.283 (5.30mm ~ 7.20mm)
Color :
Gray
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Shell Size - Insert :
M16
Number of Positions :
16
Datasheets
CFB.M16.GLA.C72GZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
CFB.M16.GLA.C72GZ Overview
CFB.M16.GLA.C72GZ Features
2P series
CFB.M16.GLA.C72GZ Applications
There are a lot of LEMO
CFB.M16.GLA.C72GZ Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER