CFB.M10.GLA.C72RZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFB.M10.GLA.C72RZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Feature :
Backshell
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Pbfree Code :
yes
Series :
2P
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Cable Opening :
0.209 ~ 0.283 (5.30mm ~ 7.20mm)
Color :
Gray, Red
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Current Rating :
8A
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
M10
Mount :
Free Hanging
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
10
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Datasheets
CFB.M10.GLA.C72RZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
CFB.M10.GLA.C72RZ Overview
CFB.M10.GLA.C72RZ Features
2P series
CFB.M10.GLA.C72RZ Applications
There are a lot of LEMO
CFB.M10.GLA.C72RZ Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER