CFB.M06.GLA.C72RZ
Mfr.Part #
CFB.M06.GLA.C72RZ
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Polysulfone (PSU)
Current Rating (Amps) :
12A
2P
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
6
Shell Size - Insert :
M06
Cable Opening :
0.209 ~ 0.283 (5.30mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Color :
Gray, Red
Datasheets
CFB.M06.GLA.C72RZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
CFB.M06.GLA.C72RZ Overview
CFB.M06.GLA.C72RZ Features
2P series
CFB.M06.GLA.C72RZ Applications
There are a lot of LEMO
CFB.M06.GLA.C72RZ Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER