CFB.M16.GLA.C72VZ
Mfr.Part #
CFB.M16.GLA.C72VZ
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.209 ~ 0.283 (5.30mm ~ 7.20mm)
Color :
Gray, Green
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Current Rating :
6A
Number of Positions :
16
Shell Size - Insert :
M16
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CFB.M16.GLA.C72VZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
CFB.M16.GLA.C72VZ Overview
CFB.M16.GLA.C72VZ Features
2P series
CFB.M16.GLA.C72VZ Applications
There are a lot of LEMO
CFB.M16.GLA.C72VZ Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER