CFB.M16.GLA.C72RZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFB.M16.GLA.C72RZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
16
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
M16
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Feature :
Backshell
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant
Color :
Gray, Red
Orientation :
B
Current Rating :
6A
Series :
2P
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.209 ~ 0.283 (5.30mm ~ 7.20mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
yes
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Datasheets
CFB.M16.GLA.C72RZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
CFB.M16.GLA.C72RZ Overview
CFB.M16.GLA.C72RZ Features
2P series
CFB.M16.GLA.C72RZ Applications
There are a lot of LEMO
CFB.M16.GLA.C72RZ Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER