CFB.M19.GLA.C52RZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFB.M19.GLA.C52RZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 19P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.126 ~ 0.205 (3.20mm ~ 5.20mm)
Color :
Gray, Red
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
M19
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
5A
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
19
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Series :
2P
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Feature :
Backshell
Datasheets
CFB.M19.GLA.C52RZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 19 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
CFB.M19.GLA.C52RZ Overview
CFB.M19.GLA.C52RZ Features
2P series
CFB.M19.GLA.C52RZ Applications
There are a lot of LEMO
CFB.M19.GLA.C52RZ Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER