TK14A55D(STA4,Q,M)
Mfr.Part #
TK14A55D(STA4,Q,M)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 550V 14A TO220SIS
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
370mOhm @ 7A, 10V
Continuous Drain Current (ID) :
14A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
550V
Number of Pins :
3
Radiation Hardening :
No
Vgs (Max) :
±30V
Series :
π-MOSVII
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2300pF @ 25V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Rds On Max :
370 mΩ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
150°C TJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
14A Ta
Published :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Rise Time :
50ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
40nC @ 10V
Fall Time (Typ) :
25 ns
Through Hole
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Input Capacitance :
2.3nF
Power Dissipation-Max :
50W Tc
Supplier Device Package :
TO-220SIS
Max Operating Temperature :
150°C
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK14A55D(STA4,Q,M)
N-Channel Tube 370mOhm @ 7A, 10V ±30V 2300pF @ 25V 40nC @ 10V 550V TO-220-3 Full Pack
TK14A55D(STA4,Q,M) Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 2300pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 14A amps.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 30V.To operate this transistor, you will need a 550V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
TK14A55D(STA4,Q,M) Features
a continuous drain current (ID) of 14A
a 550V drain to source voltage (Vdss)