TK14A45D(STA4,Q,M)
Mfr.Part #
TK14A45D(STA4,Q,M)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 450V 14A TO220SIS
Supplier Device Package :
TO-220SIS
Radiation Hardening :
No
Published :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
450V
Continuous Drain Current (ID) :
14A
Rds On Max :
340 mΩ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
340mOhm @ 7A, 10V
Mount :
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
14A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
3
FET Type :
N-Channel
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK14A45D(STA4,Q,M)
N-Channel Tube 340mOhm @ 7A, 10V 450V TO-220-3 Full Pack
TK14A45D(STA4,Q,M) Overview
In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.The transistor must receive a 450V drain to source voltage (Vdss) in order to function.
TK14A45D(STA4,Q,M) Features
a continuous drain current (ID) of 14A
a 450V drain to source voltage (Vdss)