TAJF686K016RNJ
Mfr.Part #
TAJF686K016RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 68UF 10% 16V 2312
Tantalum Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
10%
Radiation Hardening :
No
Tan Delta :
0.1
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
J BEND
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
21 Weeks
Length :
6mm
Dielectric Material :
Tantalum
Depth :
3.2mm
Voltage - Rated :
16V
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Molded
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
68µF
Height :
2mm
Dissipation Factor :
10 %
Case Code (Metric) :
Leakage Current :
10.9μA
Mounting Feature :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Width :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Polar
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Operating Temperature :
125°C