TAJF107M016SNJ
Mfr.Part #
TAJF107M016SNJ
Description
CAP TANT 100UF 20% 16V 2312
Tantalum Capacitors
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
16V
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Leakage Current :
16μA
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height :
2mm
Polarity :
POLARIZED
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
J BEND
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Dissipation Factor :
10 %
Width :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Tolerance :
20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
6mm
Tan Delta :
0.1
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
16V