TAJF477M002RNJ
Mfr.Part #
TAJF477M002RNJ
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Description
CAP TANT 470UF 20% 2.5V 2312
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Capacitance :
470µF
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Dissipation Factor :
12 %
Case Code (Metric) :
Weight :
149.997327mg
Length :
6mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
J BEND
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
HTS Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Polarity :
Polar
Depth :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
2.5V
Leakage Current :
11.8μA
Height :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
F
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%