TAJF227M006RNJ
Mfr.Part #
TAJF227M006RNJ
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2312
Voltage - Rated DC :
6.3V
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height :
2mm
Leakage Current :
13.2μA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
J BEND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
3.2mm
Dissipation Factor :
10 %
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Depth :
3.2mm
Capacitance :
220μF
Voltage - Rated :
6.3V
Polarity :
Polar
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Package / Case :
Molded
Lead Free :
Lead Free
Length :
6mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tan Delta :
0.1
Size Code :
Case Code (Imperial) :
Published :
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
20%