TAJF107M016RNJ
Mfr.Part #
TAJF107M016RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 20% 16V 2312
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Height :
2mm
JESD-609 Code :
e3
Type :
Molded
Depth :
3.2mm
Manufacturer Size Code :
F
Length :
6mm
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Leakage Current :
16μA
Polarity :
Polar
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
100μF
Number of Pins :
21 Weeks
Voltage :
16V
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Tan Delta :
0.1
Case Code (Metric) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
10 %
Dielectric Material :
Tantalum
ECCN Code :
EAR99
Series :
TAJ
Terminal Shape :
J BEND
Datasheets
TAJF107M016RNJ
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJF107M016RNJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Molded, Package / Case:2312 (6032 Metric), Number of Pins:2, Voltage:16V, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, TAJF107M016RNJ pinout, TAJF107M016RNJ datasheet PDF, TAJF107M016RNJ amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJF107M016RNJ ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.