TAJF227K006RNJ
Mfr.Part #
TAJF227K006RNJ
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2312
Tantalum Capacitors
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Tantalum
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
6.3V
Series :
TAJ
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Manufacturer Size Code :
F
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Leakage Current :
13.2μA
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Published :
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.1
Length :
6mm
Dissipation Factor :
10 %
Type :
Molded
Factory Lead Time :
21 Weeks
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
J BEND
Lead Free :
Lead Free
Weight :
149.997327mg
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Height :
2mm
Depth :
3.2mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
220μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 7 INCH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm