STP90N6F6
Mfr.Part #
STP90N6F6
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 60V 84A TO220
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Weight :
329.988449mg
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Contact Plating :
Tin
FET Type :
N-Channel
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6.8m Ω @ 38.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Power Dissipation-Max :
136W Tc
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Vgs (Max) :
±20V
Package / Case :
TO-220-3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Fall Time (Typ) :
16 ns
Base Part Number :
STP90N
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
74.9nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4295pF @ 25V
Continuous Drain Current (ID) :
84A
Operating Temperature :
175°C TJ
Turn On Delay Time :
22 ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
Rise Time :
42ns
Number of Channels :
1
Lead Free :
Lead Free
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
90A
Element Configuration :
Single
Series :
DeepGATE™, STripFET™ VI
Turn-Off Delay Time :
73 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
84A Tc
Datasheets
STP90N6F6
STMicroelectronics STP90N6F6
N-Channel Tube 6.8m Ω @ 38.5A, 10V ±20V 4295pF @ 25V 74.9nC @ 10V 60V TO-220-3
STP90N6F6 Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 4295pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 84A. The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the drain current of this device is 90A.Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 73 ns.Turn-on delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its delay time is 22 ns.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20V.Operating this transistor requires a 60V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
STP90N6F6 Features
a continuous drain current (ID) of 84A
the turn-off delay time is 73 ns
a 60V drain to source voltage (Vdss)