STP90N55F4
Mfr.Part #
STP90N55F4
Description
MOSFET N-CH 55V 90A TO220AB
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Additional Feature :
ULTRA LOW-ON RESISTANCE
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4800pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
90A Tc
Number of Terminations :
3
JESD-609 Code :
e3
Drain to Source Breakdown Voltage :
55V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
360A
Pin Count :
Turn On Delay Time :
20 ns
Turn-Off Delay Time :
55 ns
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Lead Free
Transistor Application :
SWITCHING
1
Factory Lead Time :
42 Weeks
Base Part Number :
STP90N
Case Connection :
DRAIN
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Rise Time :
60ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
290 mJ
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8m Ω @ 45A, 10V
Contact Plating :
Tin
Power Dissipation :
150W
Continuous Drain Current (ID) :
90A
Power Dissipation-Max :
150W Tc
Fall Time (Typ) :
30 ns
Series :
DeepGATE™, STripFET™
TO-220-3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Resistance :
8mOhm
Vgs (Max) :
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
90nC @ 10V
Datasheets
STP90N55F4
STMicroelectronics STP90N55F4
N-Channel Tube 8m Ω @ 45A, 10V ±20V 4800pF @ 25V 90nC @ 10V TO-220-3
STP90N55F4 Description
With a voltage of 55V, the STP90N55F4 is an N-channel Power MOSFET from STMicroelectronics. STP90N55F4 has an operating temperature of -55°C175°C TJ and a maximum power dissipation of 150W. It is packaged in the TO-220-3 format. STripFETTM DeepGATETM technology was used to produce the STP90N55F4 N-channel Power MOSFET. The STP90N55F4 features a novel gate structure that is specifically designed to reduce on-state resistance for improved switching performance.
STP90N55F4 Features
Exceptional dv/dt capability
Extremely low on-resistance RDS(on)
100% avalanche tested