STGWA75H65DFB2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STGWA75H65DFB2
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
TRENCH GATE FIELD-STOP, 650 V, 7
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Mounting Style :
Through Hole
Frequency :
24.74 MHz
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 15V, 75A
Product Category :
IGBT Transistors
Spread Spectrum Bandwidth :
Packaging :
Tube
Type :
XO (Standard)
Power Dissipation :
357
Package Type :
TO-247
Absolute Pull Range (APR) :
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.55
Function :
Standby (Power Down)
IGBT Type :
Trench Field Stop
Size / Dimension :
0.276 L x 0.197 W (7.00mm x 5.00mm)
Input Type :
Standard
Td (on/off) @ 25°C :
28ns/100ns
Reverse Recovery Time (trr) :
88 ns
Height - Seated (Max) :
0.055 (1.40mm)
Frequency Stability :
±15ppm
Configuration :
Single
Continuous Collector Current :
115
Output :
CMOS
Test Condition :
400V, 75A, 2.2Ohm, 15V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Pin Count :
3
Switching Energy :
1.428mJ (on), 1.05mJ (off)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Gate Charge :
207 nC
Current - Collector (Ic) (Max) :
115 A
Series :
SG-8101
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Type :
IGBT Transistors
Power - Max :
357 W
Supplier Device Package :
TO-247 Long Leads
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V
Subcategory :
IGBTs
Current - Supply (Disable) (Max) :
1.1µA
Base Product Number :
SG-8101
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Supply (Max) :
6.8mA (Typ)
Voltage - Supply :
1.8V ~ 3.3V
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Base Resonator :
Crystal
Current - Collector Pulsed (Icm) :
225 A